Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

INFÓS LESZEK!

Hogyan lehetsz te is infós?


Fontos, hogy tudd, nem baj ha még nem programoztál vagy kezdő szinten állsz, amikor informatikusnak jelentkezel, mert az alapképzési szakokon elölről kezdjük a programozást. Először a procedurális programozási stílussal ismerkedünk meg, majd pedig az objektum orientáltság alapelveivel. Az informatikus alapszakokon első évben az algoritmikus gondolkodás fejlesztésére, valamint a programozástechnikai alapfogalmak megismerésére és alkalmazására fektetjük a hangsúlyt. Képzéseink gyakorlat orientáltak és duális képzési formában is végezhetők

Tudtad-e?

A nyelvtudás és a mozgás is fontos!


A Miskolci Egyetemen a jól megalapozott szakmai tudás megszerzése mellett az alapképzési szakokon lehetőséged van részt venni szabadon választott testnevelés órákon és idegen nyelvi órákon is, amennyiben nappali munkarendű képzést választasz.

Alapképzésben választható informatika szakok a Miskolci Egyetemen:


- gazdaságinformatikus
- mérnökinformatikus
- programtervező informatikus
- üzemmérnök-informatikus

Gazdaságinformatikus alapképzési szak

Képzési idő: 7 félév - Munkarend: nappali - Részletek


Ezen a szakon a gazdasági matematika szaktárgyainak tanulása mellett (valószínűségszámítás, statisztika, optimalizálás, stb.) gazdasági informatikai ismeretekkel bővítheted tudásod. Azaz fogsz tanulni programozást és szoftverfejlesztési módszertant; megismered hogyan működik a számítógép és hogyan történik az adatbázisokban az adatok tárolása, illetve milyen műveleteket végezhetünk az eltárolt adatokkal. Fogsz foglalkozni vállalati információs rendszerekkel, illetve azok biztonsági és karbantartási kérdéseivel. Szakmai ismereteidet további gazdasági és humán tantárgyak egészítik majd ki, mint például közgazdaságtan, gazdasági jog, vezetés és szervezés, pénzügy és számvitel, kontrolling és digitális marketing. A gazdasági és matematikai, valamint az informatikai tantárgyak kreditértéke nagyjából fele-fele arányban oszlik el.

Mérnökinformatikus alapképzési szak

Képzési idő: 7 félév - Munkarend: nappali és levelező - Részletek


Ez az a szak, ami a korábbi 5 éves műszaki informatika szak kétszintűvé alakítása után jött létre. A mérnökinformatika a Software Engineering magyar megfelelője, ami a szoftvertermékek előállítási folyamatában alkalmazható szakemberek képzését jelenti. Ezt ajánljuk az igazán "kockáknak"! A természettudományos alapozást követően (matematika, fizika, elektronika), a tananyag mintegy kétharmad részét az informatikai szakmai tantárgyak töltik ki. Miután megismerted a számítógép belső felépítését és az operációs rendszer működését, fogsz tanulni programozást, szoftverfejlesztést, adatbáziskezelést, web- és mobil-programozást. Nem maradnak ki a számítógépes és távközlő hálózatok, valamint az informatikai rendszerek architekturális, megvalósítási és biztonsági kérdései sem. Ezen a szakon az 5. félévtől az alábbi specializációkat kínáljuk:
- Korszerű WEB technológiák
- Informatikai rendszermérnök
- Logisztikai rendszerek
- Termelésinformatika
- Infokommunikációs rendszerek

Programtervező informatikus alapképzési szak

Képzési idő: 6 félév - Munkarend: nappali - Részletek


Amennyiben magas szinten szeretnéd folytatni matematikai tanulmányaidat, akkor ezt a szakot válaszd! A programtervező informatikusok órarendjében minden félévben a matematika dominál. Az összes kredit felét a matematikai és a számítástudományhoz tartozó tantárgyak teszik ki. Azaz, a klasszikus matematika tantárgyak mellett fogsz tanulni például algoritmuselméletet, programtervezést és párhuzamos algoritmusokat, numerikus és optimalizálási módszereket, gazdasági és pénzügyi modelleket és formális nyelveket. Az informatikai ismereteid a számítógép és az operációs rendszer működésére, a programozásra és a szoftverfejlesztési módszerekre, valamint az adatbáziskezelés és a mesterséges intelligencia alapjaira fognak kiterjedni.

Üzemmérnök-informatikus alapképzési szak

Képzési idő: 6 félév - Munkarend: nappali - Részletek


Ez a szak a mérnökinformatikus alapszak könnyített változata. A könnyítés abban nyilvánul meg, hogy a tantervben kevesebb a természettudományos alapozó tantárgy (matematika, fizika) és nincsenek szigorlatok, emiatt egy félévvel rövidebb a képzés időtartama. Az informatikai szakmai törzsanyag megegyezik a mérnökinformatikus alapképzés szakmai anyagával. Annyi a különbség, hogy itt nincsenek specializációk és a gyakorlatok száma meg van duplázva. Így még fokozottabban érvényesül a gyakorlatias szemlélet, ami lehetőséget teremt a projekt-alapú oktatás és a csoportmunkát igénylő feladatok megvalósításához.




Mitől lesz gyakorlat-orientált a képzés?


A képzés gyakorlat orientáltsága egyrészt azt jelenti, hogy minden tantárgy fel van osztva előadásra és gyakorlati órákra. Az előadáson a szak hallgatói együtt vesznek részt, a gyakorlatok viszont az ismeretátadás hatékonyságának növelése érdekében csoportbontásban valósulnak meg. Másrészt a diploma megszerzéséhez több hetes kötelező szakmai gyakorlaton kell résztvenni (amit rendszerint a nyári szünetben szoktak teljesíteni a hallgatók). Végezetül a szakdolgozat egy szabadon választott témának az elméleti kidolgozását és a gyakorlati megvalósítását foglalja magába.

Mit jelent a duális képzés?


A duális képzés egy speciális képzési forma, ahol a hallgató gyakorlati képzését egy ipari partner biztosítja; azaz a képzés két képző intézmény együttműködésével (duálisan) valósul meg. Erre a képzési formára külön kell jelentkezni és az ipari partnerrel kötött szerződés szabályozza azokat a kérdéseket, hogy a hallgató mekkora összegű ösztöndíjat kap és ezért hány órát kell dolgoznia. Az egyetem arról gondoskodik, hogy a hallgató össze tudja egyeztetni a tanulmányi munkarendjét (órarendjét) a munkavégzés idejével. Ezzel kapcsolatban bővebb információt itt találsz.

Érdemes-e mesterképzésre jelentkezni?


Ha a doktori képzés is érdekel, akkor mindenképp el kell végezned a mesterkurzust. De egyébként is hasznos. Az informatikus alapképzésről érkezők tovább mélyíthetik szakmai ismereteiket a számítástudomány, a szoftverfejlesztés, az információs rendszerek és az adattudomány területén. A Miskolci Egyetemen mérnökinformatikus mesterképzésre jelentkezhetsz nappali vagy levelező munkarendben. Ha még nem használtad fel az államilag finanszírozott féléveidet, akkor nem kell költségtérítést fizetned, és duális képzési formát is választhatsz. A nem informatikus szakirányból belépők esetén kreditelismertetés szükséges, és nekik a kreditátviteli bizottság döntése alapján a képzés megkezdésével párhuzamosan teljesíteniük kell a hiányzó szakmai alapozó tantárgyakat. Fontos tudni, hogy a mesterképzésben programozás oktatás nincs, de programozási feladatok vannak. Részletes tájékoztatónkat itt olvashatod.